Czym jest poczucie własnej wartości?

Jaka jest różnica między poczuciem własnej wartości a pewnością siebie?

Jak rodzi się poczucie własnej wartości?

Jakie działania rodziców wspierają u dziecka rozwój poczucia własnej wartości, a jakie choć podejmowane z miłości podcinają mu skrzydła?

Jaki związek ma niskie poczucie własnej wartości z pogarszającym się stanem psychicznym dzieci i młodzieży?

Po co dzieciom dobrze rozwinięte poczucie własnej wartości?

Jak niskie poczucie własnej wartości rodziców wpływa na dzieci? I co można z tym zrobić?

Często rodzicom trudno się z tym pogodzić, ale fakt jest taki, że wiele działań, które podejmujemy z miłości, zupełnie nie wychodzi na dobre naszym dzieciom. Chcąc zrozumieć, dlaczego tak jest, potrzebujemy zgłębić temat poczucia własnej wartości. W przeciwnym razie nie przestaniemy błądzić, a kondycja psychiczna naszych dzieci będzie się pogarszać.

Poczucie własnej wartości decyduje o jakości naszego życia i o charakterze związków z innymi ludźmi. To ono ma często decydujący wpływ na to, czy dziecko odnajdzie się w grupie rówieśniczej, jak poradzi sobie z presją grupy, czy będzie umiało powiedzieć „nie”, czy nie padnie ofiarą uzależnienia, jak odnajdzie się w nowej szkole, jaki wpływ będzie miał na nie rozwód rodziców, bolesne rozstanie, czy śmierć kogoś bliskiego.

Cześć, nazywam się Katarzyna Kubiczek

Jestem trenerką FamilyLab Polska, fundacji założonej przez duńskiego terapeutę rodzinnego i pedagoga o światowej renomie Jespera Juula.

Od 8 lat wspieram rodziców w budowaniu z dziećmi autentycznych relacji opartych na więzi. W każdym miesiącu w sali szkoleniowej spotykam dziesiątki rodziców, poszukujących alternatywy dla metod autorytarnych, ale również dla współczesnego rodzicielstwa, które według mnie nadmiernie skupia się na potrzebach dzieci. Ponadto jako terapeutka pracuję indywidualnie z kobietami, które pragną pogłębiać samoświadomość bycia w relacjach nie tylko z dziećmi. 

Na moje doświadczenie składa się również (a może przede wszystkim) to, że jestem mamą trójki nastolatków, którzy są dla mnie nieskończoną skarbnicą wiedzy o tym, czego  w relacjach z dorosłymi potrzebują dzieci.

This website is not a part of Facebook or Facebook Inc. Additionally this site is NOT endorsed by Facebook in any way. FACEBOOK is a trademark of FACEBOOK Inc.

error: Nie kopiuj!